Někdy prostě počasí nedovolí jezdit na kole venku. Válce jsou nutné zlo, ale když je klid v posilovně a ty si můžeš naplno pustit svůj oblíbený song, dá se to vydržet.

Když vám při tréninku vyleze na trail slunce, hned se jezdí líp. I v tomto zimním nečasu se najde pár skvělých dní na ježdění v oblíbené lokalitě.

Downmall v roce 2015 byl poprvé v historii koncipován nikoliv jako jeden závod, ale jako série tří akcí na třech místech ve třech státech navíc tři týdny po sobě. Vše začalo v Polsku, týden na to pokračoval v Německu, aby se na velké finále celý ansámbl přesunul o uplynulém víkendu do Prahy na finálové klání, které proběhlo na tradičním místě posledních let, v obchodním centru Arkády Pankrác. A akce to byla opět monstrózní za účasti mnoha diváků. Byla postavena jedna z nejdelších tratí, nechyběly obrovské dropy, skoky a boule.

Celkově druhý Michal Prokop se před pražským finále zdaleka tak nestresoval. "Celkem se mi povedl závod v Polsku a to mě motivovalo, že jsem objel kompletní sérii, ačkoliv jsem to před tím vlastně ani neplánoval. Bohužel ani v Berlíně ani v Praze mi nevyšly finálové jízdy, ale druhý místo celkově taky potěší", říká Michal Prokop a doplňuje. "Trochu jsem se bál, abych si nenarušil zdárný zapojení do tréninku po mé loňské operaci páteře. Navíc jsem nově začal spolupracovat s Vojtou Beranem /Alltraining.cz/ na mé přípravě na letošní enduro sezonu, v rámci které teď hodně pracujeme spíš na vytrvalosti než na sprintu a výbušnosti. Downmall jsem tak bral spíš jako exhibici než jako mistrovství světa, do kterého se musí jít na 100 %.", uzavírá Prokop.

Pro letošní rok si pořádající agentura Eastern Gravity připravila novinku, která nese název Downmall Tour 2015 a čítá 3 závody, které se jedou v Polsku, Německu a finálové kolo se pojede v České republice v obchodním centru Arkády v Praze.

Michal Prokop se hodlá účastnit všech závodů série, kde je jedním z favoritů. "Downmall je pro mě vždycky zpestření zimní přípravy, ale letos je to už plnohodnotná série. V Polsku byla trať kratší, než jsme zvyklí z Prahy. Byla zde spousta uzavřených zatáček, kde se mohlo chybovat a člověk na tak krátké trati jednoduše nesmí chybovat, aby se dostal na bednu. V každé jízdě jsem postupně přidával tempo. Ve finále mi sice první místo uteklo o gumu, ale i tak jsem spokojený. Druhé pokračovní v Berlíně se neslo ve stejném zavodním tempu. "Bohužel moje finálová jízda nevyšla podle představ a tak na me zbyla bramborová medaile."

Závod v obchodním centru je rychlý sprint na krátkou vzdálenost. Co se týká rychlých cukrů, tak mezi jednotlivými jízdami používám Carbosnack, který mi maximálně vyhovuje na doplnění energie. Jinak během dne používám energetickou tyčinku Voltage Energy Cake s kofeinem," podělil se Michal o zážitky ze závodu i recept na skvělou fyzičku.

Třetí kolo Downmall Tour v Praze je na programu v sobotu 31. ledna.

I když se to nezdá letošní zima je k bikerům celkem nakloněná, teda aspon co se týče níže položených trailů. Není nic lepšího, než když vykoukne na chvilku sluníčko a vy se řídíte dolekop.com oblíbeným trailem.

A co si berete dobrého do batohu na kolo vy?

Když mi dorazila pozvánka na pumptrack do švýcarského Bernu, celkem jsem se začal těšit, protože minulý ročník byla fakt zábava. Tuhle akci pořádá Adrian /bývalý 4X rider/ u svých prarodičů ve starém zahradnictví. Předloni to byl takový menší pumptrack ve dvou sklenících, ale letos se do toho pořádně opřel a postavil pumptrack přes celý pozemek!! Vše samozřejmě ve skleníku, party stanech nebo v krytém tunelu.

Akce to byla neskutečná, live přenos, 8 kamer, 4 moderátoři s TV studiem uprostřed pumptracku? 16 lidi bylo pozváno dalších 16 se muselo kvalifikovat z páteční kvaldy. Na Greenhouse race dorazilo hodne známých jmen, Caluori, Rindergnecht, Graf, Mullally, Fairclough, Wichman, Absolon, dirtař Pavel Alehkin, specialista na pumptrack Adrian Loron nebo našláplí švýcaři Gerber, Niederberger, který závod nakonec vyhrál. Já jsem nakonec bral 9. místo.

Jestli Greenhouse pumptrack bude i příští rok, opravdu nevím kam už tak bezchybný závod můžou posunout.