Nobody else’s name is as closely tied to the Czech and international 4X sport as Michal Prokop’s. The former BMX professional and Olympian has transformed himself into a living legend in 4X racing: So far, he reached three World Champion titles and two overall World Cup titles, in addition to ten World Cup victories. So it is hardly surprising that Prokop was crowned the “Czech King of Cycling” in 2006. After the 4X World Cup finished, the talented cycling fanatic was seeking new challenges and found just what he was looking for in the budding Enduro sport. Starting in 2016, Michal Prokopwill compete for the newly founded GHOST Factory Racing RIOT Team of GHOST-Bikes based in Waldsassen/Germany.

Michal Prokop is now spear-heading the freshly minted GHOST Factory Racing RIOT Enduro Team. He looks back on several successful years in Enduro racing, and was the overall champion of the renowned German SSES race series in 2015.

“I am very proud to now be a member of the GHOST family. They gave me a very warm welcome and I am positive to be able to boost my athletic performance even more given the new framework conditions. The company is known for a long-standing tradition in sports and I will try and do my part to contribute to keeping this tradition going.”


i783e995026244aee8fcebe2d181393fe.jpg

 

GHOST-Bikes will expand its commitment to professional elite sports. In addition to the women’s XCO World Cup Team GHOST Factory Racing a second team with the name GHOST Factory Racing RIOTwill be supported. Using the motto “If it ain’t broken, don’t fix it” the Factory Racing RIOT Team will be managed by Thomas Wickles, team manager of the GFR XCO World Cup women’s team. The Enduro team also consists of four international athletes. In the upcoming weeks, we will release further information with regards to the team line-up, sponsors and race schedule.


Pětidílný seriál European Enduro Series je v cíli. Po pěti závodech v Itálii, Rakousku, Švýcarsku se finálové klání konalo ve španělské Malaze.

Michal Prokop (Specialized) do něj vstupoval s nadějí, že by ještě mohl získat celkové vítězství. Ale nepodařilo se, byť Michal skončil druhý za domácím bikerem Toni Ferreirem, průběžně vedoucí Němec Markus Reiser dojel čtvrtý. A to Michalovi nestačilo na jeho překonání.

"Finále bylo celkem těžký, bojoval jsem, ale bohužel to nevyšlo. V sobotu bylo krásný počasí a přes noc napršelo a celý den jsme jezdili v mlze," popisoval Michal. "Do toho hodinový výšlapy na každou erzetu a na poslední čtvrtou byl dvouhodinový výšlap, ale pěšky! Peklo!"

Michal zajel všechny čtyři etapy s druhým nejrychlejším časem, právě za domácím Ferreirem, nakonec mu na něj chybělo 48 vteřin. Třetí místo obsadil Švéd Denis Dertell.

"Vyhrál to mistr Španělska ve sjezdu, evidentně to měl dobře najetý. Celkově to dalo o 5 bodů druhý místo, je to good, já jsem spokojenej," řekl Michal, který na svém kontě má už vítězství v sériích Sram Specialized a také v domácí Specialized Enduro Sérii 2015.


i20151018_a180468.jpg

i20151018_a180407.jpg

i12065763_921957161175323_2972109893859201665_n.jpg

i20151018_a180486.jpg

Letošní Marosana byla top akcí roku, stejně jako pokaždé. Já jsem se na Portášky vrátil asi po pěti letech, takže radost veliká. Marosana není o ani tak o výkonech, ale spíš o tom, že se potká spousta kámošů, bikerů, které nemáme šanci během roku potkat. Formát DH 4down je unikátní a myslím, že letotní trat' byla hodně top! Vzal jsem si endurko, což nebyla moc dobrá volba, byl jsem vyklepaný jak kilo řízků. Ale na druhou stranu super trénink na poslední závod evropské enduro série, která se jede ve Španělsku. Už teď se můžem těšit na příští rok, ale tentokrát beru DH stroj!

Foto: gravitymag.com/prochajda

 

dsc_9014edit_kopie_kopie.jpg

dsc_0742edit_kopie_kopie.jpg

dsc_0159edit_kopie_kopie.jpg

dsc_0342edit_kopie_kopie.jpg

Leogang byla poslední zastávka Specialized-Sram Enduro Series, kde se rozhodovalo o celkové tituly. Po závodech na Špičaku na mě dolehla únava ze sezóny a v podstatě celý týden před Leogangem jsem proležel v posteli a snažil se dát dohromady.

Forma tedy na Leogang né uplně ideální. Naštěstí pro mě transfery jednotlivých erzet nebyly nijak drastické, hodně nám pomohli lanovky, nicméně erzety většinou začínající ve 2000m, to už bylo horší. Do toho předpověd slibovala vytrvalý noční déšť, takže opět na blátě. Je někdy vůbec v Legu hezky? V neděli tedy start za mírného deštíku a vlezlé zimy rovnou do nejvíc šlapací erzety, kde jsem asi po 300m nechal plíce. 5 erzet bylo pro mě opravdu náročných, na kole jsem se po nemoci necítil ideálně, chyběla potřebná síla, ale v cíli to dalo na neuvěřitelné 2. místo!!

V celkovém pořádí jsem tak udržel první místo v celém seriálu!! Letos to byla opravdu náročná sezóna a jsem hlavně rád, že se mi dařilo oproti minulým letům dokončovat závody. V enduru člověk neví kdy ho postihne nepříjemný pád nebod defekt.

 

leogangpodium.jpg

leogamp9.jpg

leogakraj.jpg

Na Špičáku se jelo finále české Endurosérie, poslední závod s názvem Giant Enduro Race Špičák rozhodl o celkových vítězích.

Na Špičák jsem se celkem těšil a o to víc při pohledu na předpověď. Nicméně jsem byl unavený po závodu evropské enduro série v Itálii a trénink před závodem také nebylúplně ideální. Ale v den závodu se mi jelo dobře a erzety mi vcelku vycházely. Moc jsem si nepřipouštěl, že jedu o celkové prvenství v seriálu, spíš jsem se snažil vyvarovat defektům a zbytečným chybám během závodu. Nakonec kromě menšího záseku v RZ3 nebyl problém a nakonec jsem se mohl v cíli radovat z prvního fleku a i celkového seriálu Enduroserie.cz !!

"What a great weekend of racing at Enduroserie.cz at Špičák. The trails were a fast and very challenging. Four stages was enough to have fun all day! I try to race smart without any mistake, and I was happy with my 1st place overall!

i10629603_480860485415269_9222680980130815548_n.jpg

i12003227_480860372081947_5024199312650843922_n.jpg

i11013206_480860422081942_3915321714129092825_n.jpg

Kolotoč evropského endura se přesunul do italských dolomitů do městěčka Molveno, kde pokračovala série čtvrtým závodem. Celý závod se odehrával na kopcích v oblasti Molveno-Paganella a nabízel závodníkům úžasné pohledy nejen na ledovcové jezero Lago di Molveno, ale dokonce i pohled na nedaleko vzdálené Lago di Garda.

Místní traily byly namotané ve vysokohorském prostředí, v podstatě start jednotlivých erzet byl ve výšce 2000 metrech nad mořem. Počasí závodním tentokrát přálo tak napůl. Propršená sobota udělala z erzet nekonečné dlouhé uklouzané tobogány. V neděli na závod bylo sice celý den slunečno, ale traily neměly šanci vyschnout, takže dokončit závod bez “uklouznutí” byl v podstatě zázrak.

Na startu se sešla kompletní špička, která se pravidelné účastní evropské sériie plus v elitní kategorii startovku doplnili dva top italští závodníci Nicola Casadei a Denny Lupato.
Velmi dobře si vedli závodníci Focus teamu, když Marcus Reiser závod vyhrál a teamový kolega Fabian Scholz skončil druhý. Třetí místo bral dobře jezdící švýcar Rudolf Biedermann (Scott), bramboru si tentokrát odváží náš Michal Prokop (Specialized). “Skoro 50km na pěti erzetách by bylo dost i za sucha. Závod po propršené sobotě byl opravdu náročný, jelo se mi dobře, ale během dne jsem měl pár výletů z trati. Paradoxně se mi jela nejlíp nejdelší erzeta, která měla přes 14 minut.” shrnul závod Michal.
i20150905_9050072.jpg
i20150905_9050102.jpg
i20150905_9050041.jpg

V poslední části trilogie se Petr Fulín utkal s Michalem Prokopem na Plzeňsku. Mistra světa ve fourcrossu nakonec potká defekt předního kola. Uzavřela se tak série videí, ve kterých proti sobě bojovali dva ostřílení závodníci – Petr Fulín (ETCC) a Michal Prokop (MTB Enduro). Dosavadní souboje probíhaly v okolí Ještědu a v ulicích Prahy, teprve na Plzeňsku se ale mělo rozhodnout, kdo je lepší.

"The last race is here! This time we tried to compare who is faster on country side road in western Bohemia.

 

Specialized Enduro Rally Most nabízel závodníkům hned 8 kratších erzet.  V kombinaci s obrovským vedrem, se ale i takto krátké tratě staly opravdu náročné a všem závodníkům daly pořádně zabrat a prověřily jejich fyzickou připravenost!

„Enduro v Mostu je trochu nestandardní enduro, které svým charakterem patří k náročným závodům. Letos Most příjemně překvapil, pořadatelé zapracovali a snažili se vytřískat co nejvíc z místních trailů. Celkově byl závod hodně náročný, ale oproti loňským ročníkům o dost zábavnější. Snažil jsem se jet na jistotu a neuvařit se v tropickém vedru, které panovalo. Asi nejvíc jsem si užil erzetu číslo 7, která měla super flow!“

"What a great weekend of racing at Enduroserie.cz at Most. The trails were a bit shorter but 8th stages was enough to have fun all day! I try to race smart without any mistake, and I was happy with my 1st place overall!

 

mostmp.jpg

 

Michal Prokop a Morgaw společně do konce sezóny. Sedlo je jednou z nejdůležitějších, ale také nejvíce podceňovaných součástí horského kola. Právě sedlo mnohdy rozhoduje o tom, zda se nedělní výšlap promění v příjemnou chvíli, anebo peprnými výrazy vyplněné utrpení.
Sedla Morgaw můžete již na Michalovém enduro speciálu vídat od července a to model Trian Enduro, specifický pro tuto disciplínu. “Na sedlo jsem hodně háklivý, jelikož špatný výběr sedla vám může zkazit nejednu vyjížďku. Sedla Morgaw jsou pro mě příjemným překvapením. Mám rád netradiční věci a to sedla Morgaw s jejich unikátní konstrukcí a designem splňují na celé čáře. Pro enduro mi funkčnost, hmotnost a hlavně komfort maximálně vyhovuje” dodává Michal.
Více o Morgaw naleznete http://morgaw.com
i7737_trian_pro.jpg

Silniční kolo je pro někoho nutné zlo, pro někoho naopak každodenní radost. Pro bikery je většinou součástí zimní přípravy nebo vyjetí nohou po náročném závodním víkendu. Ale není nic lepšího, než si po tréninkovém švihu trochu zablbnout.

"Let's have a fun on my way from road training!"


page1234...67