Malá Morávka a Karlov pod Pradědem zažili uplynulý víkend svoji premiéru v české Enduro Serii. Pro závodníky bylo připraveno 5 erzet, které byly namotány v Bikeparku Kopřivná, Ski Areálu Myšák a jedna erzeta vedla lesem mezi zmíněnými areály a přivedla bikery z jednoho údolí do druhého. Na start se postavilo více než 200 závodníků!!!

Velkou novinkou v seriálu byl večerní prolog, který se jel již v sobotu za umělého osvětlení ve Ski Areálu Kopřivná jako zpestření nejen pro závodníky, ale i pro diváky, kterých bylo podél trati i díky Borůvkovým hodům opravdu požehnaně. Závodníci se museli poprat s několika zrádnými odkloněnými zatáčkami, většími boulemi a jedním krátkým šlapavým úsekem. To vše těm nejrychlejším zabralo necelou minutu! Králem prologu se nakonec stal Michal Prokop, který si nesl náskok necelé sekundy do nedělního hlavního závodu.

"Po loňském povedeném enduru v Malé Morávce jsem čekal, co si na nás organizátoři vymyslí letos. Změny byly sice jen kosmetické, ale zase o kus k lepšímu. Novinka v podobě nočního prologu byl super nápad a podle ohlasů jezdců i nadšených diváku se zamlouval. Já jsem byl v cíli rád, že jsem vůbec dojel, protože kvůli dvěma defektům jsem loni musel ze závodu odstoupit a ani letos v sobotním tréninku štěstí moc nepřálo. Dvě prořízlé gumy a ohnutá řidítka po pádu mi hned v sobotu připomněly loňský rok. Nicméně letos jsem dojel bez defektu a po menších chybách na 2. místě. Závod jsem si užil, erzety byly peckově připravené, takže  za mě spokojenost".

Druhý díl na sebe nenechal dlouho čekat a je zde. Petr Fulín a Michal Prokop se rozhodli po druhé utkat v pražské metropoli a změřit výhody a nevýhody sportovního vozu a kola. Kdo bude rychlejší? Co myslíte, zvítězí SEAT Leon SC CUPRA 280 nebo biker? Podívejte se s námi!

"Second race is here! We tried to compare who is faster again: SEAT Leon ST CUPRA 280 vs. Michal Prokop.

Schöneck Highlights video from Specialized-Sram Enduro Series is online. Check it out!

Léto v plném proudu, teploty u nás na maximum, tak jsme se rozhodli se ženou “zchladit” na pár dní do Itálie. Škoda, že to bylo jen na chvilku, ale byla to pecka!

"I disappeared for a few days with my wife into Italy. Sometimes it is great to get out of the daily training/racing routine for a while  and spent few days on holidays.

Závody mezi automobilem a kolem jsou v motoristických relacích hodně oblíbené. Jeden takový uspořádalo také české zastoupení Seatu. SEAT Leon ST CUPRA vs. Michal Prokop!!

"We tried to compare who is faster: SEAT Leon ST CUPRA vs. Michal Prokop. 2 riders. 3 ultimate races.

Po dvou né úplně povedených závodních víkendech zpátky na bedně a hned na prvním fleku!! Více než 250 jezdců v nedělním enduro závodě absolvovalo 7 náročných erzet na 40km okruhu. V sobotu večer byl pro nás jěště připravený noční prolog, což bylo super zábavné. Závod Specialized-Sram Enduro série v Schönecku je kratšího rázu, ale o to více intenzivní. Organizátorům se podařilo z této lokality opravdu vykouzlit pro závodníky maximum! Po více než 4 hodinách se mi podařilo zvítězit a upevnit si tak prvenství v celé sérii. O to větší radost, když na druhém místě se umístíl Přéma Tejchman. Poslední závod se koná v rakouském Leogangu v polovině září.

"After two unsuccessful race weekends back on the podium and immediately on the first spot. More than 250 riders in Sunday's race was attended by demanding special 7 stages of 40km race. Specialized Sram Enduro Series in Schöneck is shorter in nature, but more intense. After more than 4 hours I managed to win!! The last race of series will be in Leogang, Austria in mid-September.

Pictures by Hanno Polomsky

3 ultimátní závody. 2 jezdci. Michal Prokop český biker, olympionik a Petr Fulín ETCC šampión a profesionální jezdec.
Podívejte se s námi na sérií třech neuvěřitelně napínavých videí!

"3 ultimates race. 2 riders. Michal Prokop vs Petr Fulin ETCC champion."

Happy 4th birthday!! You're all the light, life and love we need in this crazy world.

Na EWS do Samoëns jsem prostě chtěl! Francouský formát endura se mi zamlouvá a kopce pod Mont Blancem zaručovaly kvalitu. Kopce velký, prudký, nekompromistní. Traily dlouhý, pekelný a jen jedna tréninková jízda pro každého, to byl program pro oba víkendové závodní dny. Vlastně ještě v pátek jsme měli možnost si projít erzetu číslo 3, pěšky! Jo pěšky, trénink na kole nebyl dovolen.

Přéma zůstal po Megavalanche ve Francii celý týden, takže jsem ho jen vyzvedl v hodně divný vesnici a mohli jsme se připravovat na závod.

V Sobotu ráno trénink první erzety, což znamenalo daný čas startu tréninku a 10-ti vteřinové rozestupy jezdců na trailu. Erzeta příšerně přísná, pure DH s brutální šlapací sekcí upřostřed. Čas erzety kolem 16ti minut. No nic po tréninku bouřka jako k…, takže závod zastaven a po hodince jdem na to znova. Bahno tedy zaručeno. V závodě už byl rozestup mezi jezdci 15 vteřin, pecka. Takže, předjíždím taliána přede mnou, dojedu k prvnímu výšlapu, vylítnu ho abych spadnul před druhým výšlapem na kluzké lávce, kde chybělo pletivo! Žabožrouti! Když se asi 20 sekund machám v bahně řve na mě ital ať uhnu. “Asi jak ty vole” si řikám. No nic, nasedám na kolo, ale zlomenej a prošitej se pokouším vyběhnout brdek, abych tam gumovej nasedl na kolo a jel dalších 8 minut na autopilota DH do cíle. Jo první erzeta byla průser.

S chutí jdu na trénink dvojky. Dvojka se měla jet 2x, ale jelikož bouřka stopla závod, organizátoři se rozhodli, že jí pojedem jen jednou. Tímto bych chtěl poděkovat pánubohu, jelikož bych to regulérně nedal, fakt ne. Dvojka měla asi “jen” 11 minut brutálním korytem s DH úseky jaký sem neviděl ani…, vlastně jaký sem nikde neviděl. No nic 3,2,1 letím závodní jízdu, když už mám taliána na dohled, bourám hrudníkem do pařezu, ale cajk letím dál. Pak mě srazil ven z trati jeden switchback, mrcha. Trochu jsem se kutálel, ale letím dál, pak už jedno "uklouznutí" a cíl. Další průser za mnou.

Výhoda v Samoëns bylo depo, teda kdo měl tým a mechoše, mohl po každé jízdě kolo repasovat. Takže můj bike byl ve Specialized pravidelně. Přezouvání gum, výměna tlumičů, řetezu, hazky byla rutina.

Na třetí erzetu už zase ve 35C vedru jedem pěkně po svých. To je ta erzeta bez tréninku. 3,2,1 letím, celkem bez chyb, teda nešel jsem k zemi a hned z toho byl 22 flek v cíli. První den za mnou. Utahaný balíme do hotelu, já vrážím kolo mechošům, at’ je do rána jako nový.

Na druhý den jsou naplánovaný dvě erzety. Ráno v gondole s Přémou vypadáme, jak kdbyby náš žvejkala celou noc v hubě kráva. Takže jedna tréninková jízda a hned závod. Lanovka nás vyvezla asi do 2200m. Už když jsme jeli nahoru si řikám, že je to nějaký prudký, a sakra zase bylo. Trail měl opět kolem 11minut a těžší a rozbitější věc jsem na kole asi nejel. V půlce tréninku se modlím at’ už je konec. No nic 3,2,1 start a letím celkem závodní jízdu v pohodě, až jsem překvapenej a v tom narážím pedálem o šutr a ouha nemůžu nacvaknout. Paráda, půlku trailu jedu vykopnutej. Nasr… v cíli opravuju pedál a celou cestu na poslední erzetu nadávám na pana Shimano. Poslední transfer je taky fajn, tlačí se asi půl hod’ky do kopce. Nahoře žďímu dres.  Poslední erzeta je "napohodu", 7 minut tvrdýho, prašnýho a ku… rychlýho DH. 3,2,1 no nic letím, předjíždím anglána přede mnou a celkem držím. Jedna chybka byla, klasicky na tom nejblbějším místě, ale čas celkem oka, zas takovej průser to nebyl. Je to za mnou.

EWS v Samoëns bylo drsný, ale ku… dobrý.  Špička letí neskutečně, top 3ka má na kontě 14 titulů MS v DH, to je prostě fakt. Pádu bylo až moc, ale zkušenost k nezaplacení. Vím kde zamakat, až se to rozleží, budu chtít zpět.

Krásné počásí, volný víkend, skvělá parta, to vše zaručovalo perfekní víkend na jižní Moravě. Základnu jsme měli ve Hnanicích. Sobotní 35km výlet na kole byl stejně dlouhý jako 200km etapa na Tour de France, tedy skoro 7 hodin! Naštěstí nás netlačil čas a tak jsme si mohli dokole vychutnat krásy narodního parku Podyjí.

"Beautiful weather,  free weekend, friends, that's sound like a great weekend at South Moravia. Saturday's 35 km bike trip was as long as 200 km stage of the Tour de France, almost seven hours! But we had so much fun and a lot nature beauty to see.